Haber Karaisalı | Karaisalı Haber, 23 Eylül 2021

Vali Elban’dan Kızıldağ Yaylası’na ziyaret

  • 29 Ağustos 2021
  • Yorum Yaz
  • 216 kez görüntülendi

Vali Elban’dan Kızıldağ Yaylası’na ziyaret

Vali Süleyman Elban, Karaisalı ilçesi Kızıldağ yaylasını ziyaret etti.

Ziyareti sırasında tarihi 16. yüzyıla dayanan Kızıldağ Ramazanoğlu Cami’sinde incelemelerde bulunan Vali Elban, caminin genel durumu hakkında bilgi aldı.

Daha sonra Kızıldağ sokaklarında dolaşan Vali Elban, Kızıldağlı esnaf ve yaylada bulunan vatandaşlarla sohbet edip onların hal ve hatırlarını sordu.


Güzel havası, güler yüzlü insanları, tarihi ve kültürel değerleriyle Kızıldağ’ın Adana’nın önemli yerlerinden biri olduğunu ifade eden Vali Elban, sıcak ilgilerinden dolayı Kızıldağ sakinlerine teşekkür ettiğini dile getirdi.

Kızıldağ esnafı ve yayla sakinleri ise Vali Elban’ın ziyaretinden mutluluk duyduklarını ifade ettiler.

VALİ ELBAN 536. GELENEKSEL KIZILDAĞ KARAKUCAK GÜREŞLERİ’Nİ İZLEDİ

Vali Süleyman Elban, 760 güreşçi ve 55 başpehlivanın katıldığı 536. Geleneksel Kızıldağ Karakucak Güreşleri’nde yapılan müsabakaları izledi.

Organizasyonda bir konuşma gerçekleştiren Vali Elban, Geleneksel Kızıldağ Karakucak Güreşleri’nde hemşehrilerimizle birlikte olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Geleneğimizde olan panayır, toy, şenlik gibi etkinliklerin önemine değinen Vali Elban, “Bu etkinlikler ülkemizde birçok ilde yapılırken Karaisalı’da yapılan Karakucak şenlikleri gibi organizasyonlar zannediyorum ülkemizde sadece birkaç ilimizde yapılıyor. Bunlar 500 yılı aşkın süreden beri devam ediyor. Söğüt şenliğimiz, Edirne Kırkpınar Şenliklerimiz, Elmalı şenliğimiz gibi.” dedi.

Bu şenliklerin bu kadar uzun süreden beri yapılıyor olmasının çok önemli olduğunu vurgulayan Vali Elban, “Bu etkinliklerin sürekli yapılmış olması uzun süreden beri yapılıyor olmasından çok daha önemli. Çünkü bir geleneği beş asırdan daha fazla süredir devam ettirebilmek; ilk günkü coşkuyla, ilk günkü heyecanla ve ilk günkü manasından ayrılmadan yapabilmek hakikaten çok önemli. Bunu başaran tüm Karaisalı hemşehrilerimizi ben özellikle kutluyorum.” dedi.

Bu organizasyonların bizler için bir araya gelme vesilesi olduğunu belirten Vali Elban, “Şenlikler, tanış olma vesilesidir. Kardeş olma, kucaklaşma vesilesidir. Onun için insanlar hep bu tür şenliklerin yapılmasını heyecanla beklerler. O şenliklerle hep beraber olmayı, bir araya gelmeyi, kucaklaşmayı isterler. Bu etkinliklerin bu manada da çok ama çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bundan sonra da Geleneksel Kızıldağ Karakucak Güreşleri’nin daha coşkulu, daha çok katılımlı devam etmesini temenni ediyorum. Bu organizasyonun yapılmasında emeği geçen herkese, buraya gelerek bu şenlik alanını şenlendiren katılımcılarımıza da teşekkür ediyorum. Ata sporumuza gönül vermiş güreşçilerimize de gerçekleştirecekleri müsabakalarda başarılar diliyorum.” şeklinde konuştu.

Programa Adana Milletvekili Tamer Dağlı, İl Jandarma Komutanı Albay Taşkın Keleş, Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir, Karaisalı Belediye Başkanı Saadettin Aslan ile çok sayıda davetli ve vatandaş katıldı.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz