Haber Karaisalı | Karaisalı Haber, 24 Haziran 2021

Karaisalılılar Derneği’nden ABD Başkanı Biden’e tepki

  • 25 Nisan 2021
  • Yorum Yaz
  • 338 kez görüntülendi

Karaisalılılar Derneği’nden ABD Başkanı Biden’e tepki

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden’in 1915 olaylarına gerçeklerden uzak bir şekilde “soykırım” demesine Karaisalılılar Derneği Başkanı Hasan Dönmez tepki gösterdi.

Başkan Dönmez yaptığı açıklamada, “Ne yazık ki; Dün ABD Başkanı Joe Biden, seçim döneminde aldığı yüksek oranda yardımlarında etkisiyle lobilere esir olduğunu gösteren bir açıklama yapmış ve Türkiye-ABD ilişkilerinde telafisi mümkün olmayan bir yara açmıştır. ABD Başkanı Biden’ın 1915 olaylarını “soykırım” olarak nitelemesi tarihi gerçeklikten uzak, ön yargılı ve siyasi hesaplara dayanan bir açıklamadır. Bu açıklama asla kabul edilemez. Kınıyoruz.

Devletimiz 1915 olaylarıyla ilgili arşivlerini uluslararası incelemelere ve tarihçilere açmış ancak Ermenistan tüm uluslarası çağrılara rağmen arşivlerini tarihçilere açmak yerine siyasi baskılar ve tarihe aykırı beyanlarla bir sonuç almaya çalışmaktadır. Tarihi olaylar; gerçeğe aykırı, bilimsel ve hukuksal temele dayanmayan açıklamalarla çarpıtılamaz. Ülkelerin veya başkanların açıklamaları hadsiz ve mesnetsiz bir iddiayı gerçekmiş gibi lanse edemeyeceği gibi tarihsel olarak medeniyetin ve insanlığın en seçkin örneklerinden olan ülkemiz ve milletimizin şanlı geçmişine gölge düşüremez.

ABD, siyasi saiklerle ve emperyalist hedefleri doğrultusunda ülkemizin tarihini değiştirme çabaları yerine; ülkesini kurarken soykırım yaptığı 70 milyon Kızılderili halkın, yine ülkesini kurarken köle olarak getirip daha sonra ölümüne sebep olduğu 35 milyon Afrikalının, Dünya’nın dört bir yanında yine emperyal hedefleri için katlettiği milyonlarca mazlumun hesabını vermeli, kendi kanlı tarihiyle yüzleşmelidir.” dedi.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz