Haber Karaisalı | Karaisalı Haber, 23 Eylül 2021

Karaisalı Kaymakamlığı’ndan ‘anız ateşi’ uyarısı

  • 3 Haziran 2021
  • Yorum Yaz
  • 255 kez görüntülendi

Karaisalı Kaymakamlığı’ndan ‘anız ateşi’ uyarısı

Hububat hasadının yapıldığı bu aylarda hasat sonrası toprakta kalan kök ve saplardan kurtulmak için çiftçiler anız yakma yoluna sıkça başvuruyor. Ülkemizde 1993 yılından beri yasak olmasına rağmen maalesef anız yakmak kolay, masrafsız ve çabuk bir yöntem olarak görülüyor. Ancak bu yöntem topraktaki organik maddeleri yok ederken ve uzun vadede verimi de düşürüyor.

Bunun yanında sadece 2017 yılında Adana Orman Bölge Müdürlüğü tarafından ormanlık alana yakın yerde tarladaki anızın yanması sonucu 10 adet orman yangını sonucu 162,9 dekarlık orman alanının zarar gördüğü bildirilmiştir.

Alınan önlem ve duyurulara rağmen, anız yangınına sebep olanlar hakkında 2872 sayılı Çevre Kanununun ilgili maddesi; anız yangınının orman alanına 4 km. mesafede olması halinde ise 6831 Sayılı Orman Kanununun ilgili hükümleri doğrultusunda cezai işlem uygulanacaktır.

Karaisalı Kaymakamlığı’ndan yapılan açıklamada, “Ormana bitişik hububat tarlalarında, ürün sahipleri ve muhtarlar, hasadı müteakip yanıcı maddelerden (anızlardan) arındırılmış 8–10 metre genişliğinde pullukla sürülmüş bant oluşturulmasını sağlayacaklar, orman içi ve kenarı tarlalarda anız, ot ve çalı yakılmasına engel olacaklar; Muhtarlar aksine hareket edenleri Emniyet Amirliği, Jandarma Komutanlığı veya Orman İşletme Müdürlüğüne bildireceklerdir.” denildi.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz