Cep dolandırcılarına dikkat!

cep-dolandircilarina-dikkat

Cep telefonuyla vatandaşları arayıp PKK tehdidiyle dolandıran şahısların bu kez de "155 polis imdat" hattından arıyor gibi davranarak vatandaşları dolandırmaya çalıştığı ortaya çıktı.
06 Şubat 2013 Çarşamba 11:25

Yaklaşık 8 yıl önce vatandaşların sosyal paylaşım sitesi olan MSN şifresini kırarak arkadaşıymış gibi görünerek kontör istemesiyle başlandığı için adı kontör dolandırıcılığı olan yöntem artık bir sektör haline geldi. Önceleri 100 kontör isteyen dolandırıcılar şimdi bölücü terör örgütü PKK tehdidiyle milyon liralar hatta milyar liralar dolandırılıyor. Dolandırıcılar sürekli yöntem değiştiriyor, en son dolandırıcılar "155 polis imdat" hattından arıyor gibi yaparak vatandaşları dolandırmak istedi. Dolandırıcılar telefonlarına taktıkları bir cihaz ile bir kişiyi aradıklarında "155" arıyor gibi gösteriyor. Vatandaş polisin aradığını düşünerek telefonu açtığında dolandırıcılar direkt kendisinin polis olduğunu söyleyerek, her zamanki gibi, "Sizin kimlik bilgileriniz kullanılarak PKK'ya para aktarılıyor. Biz bu olayı çözmek için özel görevlendirildik, bu nedenle bu soruşturma gizli kalacak kimseye söylemeyin. Ancak sizin bu işten kurtulmanız için bize söyleyeceğimiz yere para getirmeniz gerekiyor. Paranız soruşturma sonucunda size teslim edilecek. Paranız devlet güvencesinde" diyerek vatandaşı dolandırmak istediler. Bu yolla yaklaşık 8 vatandaşın 250 bin lira parası dolandırıldığı iddia edildi.

SAHTE POLİS GERÇEK POLİSİ ARADI
155'ten arıyor gibi yapan dolandırıcılar henüz yolundan başındayken aradığı 10 kişi polis çıktı. Polisin telefonu çaldı, açmak için baktığında 155'ten arandığını görünce önce şaşırdı ancak bir süre sonra telefonunu açtığında karşıdaki kişi, "Ben 155'te görevli polis memuru Ahmet, kimlik bilgileriniz kullanılarak PKK'ya para aktarılıyor bunu önlememiz için bize para göndermeniz gerekiyor" dedi. Bunun üzerin polis inanmayarak hemen 155'i arayıp, "Beni az önce 155 numarasından biri aradı ve polis olduğunu söyleyip para istedi" dedi. Bunun üzerine polis "kesinlikle böyle bir şey olamaz" hemen polise başvur diye uyardı. Bunun üzerine polis merkezine giden polis olayı haber verdi. Polisi başvurusunun arkasından 8 kişinin daha dolandırıldığı ve dolandırılmak istediği için başvuru yaptığı öğrendi.

155'TEN ARANMA YAPILMAZ
Emniyet yetkilileri ise 155 polis imdat hattının vatandaşın acil durumda polise hemen başvurması için açılan bir ücretsiz hat olduğu belirtilerek, "155 diye bir telefon numarası yok. 155'te çalışan polis arkadaşlarımız vatandaşlarımızı aradığında normal sabit hattı numarası çıkar. 155 diye bir numaradan aramak mümkün değil. Bu nedenle vatandaşlarımız telefonları çaldığında 155 arıyor gibi görünürse kesinlikle buna inanmasın. Bu dolandırıcıların yeni oyunudur" denildi.

Dolandırıcıların 155 numarasıyla aramayı, telefonlarını taktıkları bir cihaz ya da gelişmiş özellikleri olan telefonların ayarlarıyla oynayarak yaptıkları belirlendi.


Haber okunma sayısı: 1309Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ADANA - HAVA DURUMU

ADANA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ